Българска Пролет 1989

Радио-интервю на д-р Желю Желев от 12 май 1989 с Димитър Димитров от Световните Служби на Би Би Си.

През 1989 Желю Желев, първият демократично избран президент на България (1990-1997) можеше да разчита единствено на задгранични медии. Бивш член на БКП, отстранен от нея по политически причини двайсетина години по-рано, Желю Желев беше интерниран и безработен в продължение на години. През май 1989 той стана съучредител и председател на Клуба за Подкрепа на Гласността и Преустройството в НРБ.

През пролетта на 1989-та Буш Хаус в Лондон, централата на Световните Служби на Би Би Си, даваше надежда на народите от Източна Европа. Изпробвайки допустимите граници на Горбачовите 'гласност' и 'преустройство' мнозина от инакомислещите в региона правeха едни от първите си стъпки като бъдещи политици в интервюта, записани от Лондон по пукащите телефонни линии, дълго преди мобилните телефони да навлязат в Източна Европа.

Работата през Желязната Завеса носеше изпитания и за журналистите от Лондон - властите в Източна Европа рядко провявяваха разбиране към свободата на информацията. Така например, през май 1989 три телефона в Буш Хаус внезапно замлъкнаха откъм България: на Българската редакция, на Централната редакция за новини и на Турската редакция на Би Би Си. Това беше времето на гладните стачки на българските турци и до този момент тези три телефона почти непрестанно звъняха от България. Скоро след извикването на българския посланик Димитър Жулев в Британския Форин Офис, където той изрази 'почуда' от обвиненията, тези три телефона внезапно отново прозвъняха от България.

Архив MyCentury